Meedias 2016.a.

Tallinna Klaverifestival peab 10. juubelit/ 4.11.16 Äripäev

Põhjamaade ja Baltikumi suurim klaverifestival toob Tallinna publiku ette rahvusvaheliselt prestiižikaid esinejaid ning eri stiilis kontserte.

 “Festivalil on tõepoolest kontserte igale maitsele ja võin lubada, et midagi maitsetut seal pole. Klaverifestivali keskmes seisab klaver kui pill, pillide kuningas,” rääkis festivali kunstiline juht Lauri Väinmaa, kelle sõnul on festivali pikalt ette valmistatud. “Kaks aastat olen ehitanud kontseptsiooni, valinud esinejaid ning kavandanud, kuidas see kõik tervikuna mõjub. Olen rõõmus, et festival on praeguseks selline, nagu ta on,” nentis Väinmaa, lisades et 1998. aastal esimese klaverifestivali loomise ajal ei julgenud ta unistadagi, et kunagi ka kümnenda juubelini jõutakse.

Klaveri mitu nägu

“Klaverimängu ajalugu on Eestis enam kui 150 aasta pikkune, meie eesmärk on selle tegevuse säilitamine, arendamine ja selle erinevate võimaluste näitamine,” rääkis Väinmaa. Just selle põhimõtte tõttu ei keskendu festival vaid traditsioonilistele klassikakesksetele klaveriõhtutele, vaid vaatab laiemalt ringi. Näiteks on juba kolmel klaverifestivalil esinenud džässpianistid, samuti on kavas olnud avangardmuusika õhtuid, mille käigus ühendatakse klaverimuusika video ja liikumisega.

Enamikul senistel festivalidel on kaasatud ERSO ning on tutvustatud klaveri sugulaspille nagu klavessiinid, klavikordid, haamerklaverid.

Seniste klaverifestivalide käigus on Estonia kontserdisaalis jõudnud kõlada 130 klaverikontserti.

Tipp-pianistid Eestis

Tänavuste esinejate nimekirja tutvustades nentis Väinmaa, et põhimõtteliselt vaid tipp-elamustest tänavune programm koosnebki. “Olen kohutavalt õnnelik, et mul õnnestus Tallinna esinema kutsuda Mihhail Pletnj ov, kes on ääretult mitmekülgne muusik - ühelt poolt mõtleja ja filosoof, teiselt poolt tohutu virtuoos, hetkeimprovisaator ja samas suurte vormide kujundaja,” rääkis Väinmaa.

Pletnjov kuulub maailma pianistide absoluutsete tippude hulka, kes ühendab soolomängu sümfooniaorkestriga. Tallinnas on temaga laval ERSO ning kavas on muuhulgas Rahmaninovi teine klaverikontsert, mis on Väinmaa sõnul publiku üks meelispalasid. “Seda kontserti tahaksin küll kõigile soovitada. Sellist tippesinejat Tallinnas näha on haruldane võimalus,” sõnas Väinmaa.

Noored silmapaistvad pianistid

Samavõrd kui nimekate tipp-pianistide üle, keda on tänavuses programmis mitu, on Väinmaa uhke ka noorte silmapaistvate pianistide kontsertide üle, kes on alles oma tähelennu alguses. “Võin öelda, et nii mõnegi noore pianisti, kes on hiljem saanud mitmeid preemiaid, olen mina esimesena rambivalgusse tõstnud. Nende tuntus on alanud just Tallinna Klaverifestivalilt,” rääkis Väinmaa. Tänavu osaleb festivalil noore talendina Vene pianist Alexandre Brager, esitades Frederyck Chopini muusikat.

Eesti noorema põlvkonna pianistide kontsertidest on põnevaim džässduo etteaste, kus osalevad mainekas Manhattani muusikakoolis õppiv Holger Marjamaa ja Eesti üks tegusamaid džässpianiste Joel Remmel. “Meie kontsert on peamiselt džässistandardite keskne, pakume väikest kava meie kummagi lemmikmuusikutelt, kelleks Holgeri puhul on Chick Corea ja minul Herbie Hancock, lisaks mängime enda kirjutatud lugusid,” rääkis Remmel.

Huvitavaid kooslusi, kus samal kontserdil esineb mitu pianisti, leiab Tallinna Klaverifestivalil rohkemgi. Eriti põnevaks kisub asi festivali lõppkontserdil, kui lavale astub Tallinna Klaveriorkester kaheksa pianisti osavõtul ning esitatakse vaid esmaettekandeid. Kontserti ilmestavad kunstnik Raoul Kurvitza visuaalid.


PANE TÄHELE

Klaverifestivali pärlid

4. november kell 19 Estonia kontserdisaal. Kalle Randalu 60. juubelit tähistav kontsert, mida juhatab maestro Neeme Järvi. Osalevad Kalle Randalu klaveril, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

6. november kell 19 Estonia kontserdisaal. Argentina pianisti Nelson Goerneri kontsert. Kavas Bach, Chopin, Beethoven.

10. november kell 19 Nordea Kontserdimaja. Pianist Mihhail Pletnjov ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Dirigent Conrad van Alphen (LAV).

11. november kell 19 Estonia kontserdisaal. Kanada pianisti Angela Hewitti kontsert. Scarlatti, Mozart, Beethoven

12. november kell 19 Estonia kontserdisaal. Klaveriorkester. Kaheksa pianisti esituses mängitakse neljal kontsertklaveril esmaettekandeid. (Heliloojad Gavin Bryars, Rene Eespere, Jüri Reinvere, John De Simone). Lisaks kunstnik Raoul Kurvitza videointsallatisoonid.

Mari Hiiemäe

kaasautor