Meedias 2016.a.

Sõjamuuseumis kõlab nüüd rohkem muusikat/ 11.03.16 Viimsi teataja

Küllap on nii mõnigi viimsilane märganud aasta algusest peale ajalehes, veebis või kohalikul teadetetahvlil kuulutusi, mis kutsuvad Eesti Sõjamuuseumisse kontserdile.

 Soovime sõjamuuseumisse tuua rohkem muusikat, et kasutada ära Laidoneri mõisa suurepärase akustikaga kauni saali võimalusi ja pakkuda kohalikule rahvale head kontserdielamust. Sestap otsustasime alustada koostööd Eesti Kontserdiga kontserdisarja “Muusika Eestimaale” raames.
“Muusika Eestimaale” sai alguse 2011. aastal ja on lumepallina kasvades täitnud juba kõik Eesti maakonnad. Kontserdisarja peamine eesmärk on hea klassikalise muusika tutvustamine ning Eesti ja välismaiste tippmuusikute viimine võimalikult paljude Eesti elanikeni, Võrumaast Hiiumaani. Alles hiljuti “avastas” sari ka Kihnu saare ja nüüd ka Viimsi.

Kontserdisarja produtsent Toivo Tuberik sellest, miks Eesti Kontsert otsustas sõjamuuseumiga koostööd teha: “Viimsi on üks vahva koht koos Laidoneri mõisaga, mis on üks siinseid pärle. Kuigi Viimsis elab väga palju inimesi, ei ole siin välja kujunenud soliidset, püsivat ja regulaarset klassikalise muusika programmi viljelevat keskust. Loomulikult, Tallinn on ju lähedal ja paljud viimsilased käivad Tallinnas tööl. Kuid kui tahta õhtul kontserdile minna, siis peab arvestama paljude ebamugavate oludega. Töö lõpeb kell 17, kontserdid algavad kell 19 - kus olla vahepeal, kuhu parkida auto, millal siis ükskord koju jõuab? Nüüd aga tuleb kontsert ise peaaegu koju kätte - kasutage seda luksust!“
Eesti Kontserdi põhimõte esinejate ja kavade puhul on tuua publikuni tippklassi esinejaid. Sõjamuuseumis toimuvad kontserdid on erinevatest žanridest, et pakkuda mitmekülgset muusikaelamust.

Toivo Tuberik: “Mulle väga meeldib muuseumisaali miljöö ja eriti akustika. Selline tunne on, et muusikud mängivad võimendusega, kuigi seda ei ole. Ja samas puudub segav kaja. Hea on selles saalis olla. Üks asi veel - ka publiku aplaus võimendub ning see on eriti hea, kui mõelda, mis on esinejale parim kiitus.”
Aasta esimesel poolel leiab sõjamuuseumis aset neli kontserti, millest kaks on juba toimunud. 19. märtsil annab kontserdi maailma tippu kuuluv Hortus Musicus. Toivo Tuberik iseloomustab ansambli esinemist nii: “Hortus Musicuse kontsertidel olen olnud palju ja vahel taban end mõttelt, et tegemist on rokkbändiga. No kaugel see rokk barokist siis on - vaid kaks tähte. Sõltub muidugi kavast, aga vahel tõesti pulbitseb nende energia laval lausa üle ääre, nagu rokk-kontserdil.”

14. aprillil esitavad kaks “väärikalt vananenud” kitarri-legendi - Jaanus Nõgisto ja Tõnu Timm (Tõun), muusikat oma teiselt ühiselt plaadilt nimega “Tulevikupärimused”, mis ilmus eelmisel sügisel. Olgu öeldud, et muusikute eelmine ühine plaat “Eesti Kuningriik” oli üks 2013. aasta parimaid folkmuusika plaate Eestis, mis jõudis ka World Music Charts of Europe edetabelisse.

Ootame kõiki Eesti Sõja-muuseumisse kvaliteetset muusikaelamust nautima! Lisainfot kontsertide kohta leiate meie veebist ja Facebooki lehelt.

Kristi Leps

Eesti Sõjamuuseum