Tutvustus

EESTI RAHVUSMEESKOOR

Sel hooajal 72. sünnipäeva tähistava Eesti Rahvusmeeskoori (RAM) asutas Eesti koorimuusika suurkuju, dirigent ja helilooja Gustav Ernesaks. Algselt a cappella-teoseid esitanud meeskoor on tänaseks kasvanud kogu maailmas tuntud professionaalseks kollektiiviks, mille tegevuses on tähelepanuväärne osa suurvormide ettekannetel.
Koor salvestab regulaarselt Eesti Rahvusringhäälingule, koostööd on tehtud ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics ja Aurora.
2004. aastal võitis RAM koorimuusika kategoorias Eesti esimese Grammy (Sibeliuse kantaatide salvestus firmale Virgin Classics, kaastegevad tütarlastekoor Ellerhein, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigent Paavo Järvi). Viimase viie aastaga on valminud viis CD-plaati, nende seas Galina Grigorjeva autoriplaat “In paradisum”, mis pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. Värskeim album ilmus Aurora märgi all ning sisaldab norra helilooja Henrik Ødegaardi loomingut. Ilmumist ootab plaat itaalia heliloojate Giovanni Bonato ja Giovanni Gabrieli teostega.
Alates hooajast 2011 / 2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja. Eelnevatel aastakümnetel on koori juhatanud Harald Uibo, Uno Järvela, Olev Oja, Kuno Areng, Ants Üleoja, Ants Soots, Kaspars Putniņš jt. Rahvusmeeskoori repertuaar ulatub renessanssist 21. sajandi muusikani. Eesti heliloojate kõrval on RAMile muusikat loonud sellised maailmanimed nagu Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars ja Giovanni Bonato.
Eesti Rahvusmeeskoor on oma pika ajaloo jooksul andnud üle 6400 kontserdi kõikjal Eestis, endise Nõukogude Liidu suuremates keskustes ning mitmel pool Euroopas, Iisraelis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. 2015. aastal esines koor a cappella-kavade ja suurvormidega mitmes riigis: veebruaris Venemaal (Peterburg) ja Iisraelis (Tel Aviv, Jeruusalemm), mais-juunis Prantsusmaal (Chateauroux) ja mitmes Kanada linnas, juunis Saksamaal (Hannover) ning oktoobris Hiinas (Shanghai, Peking).
2016. aastal andis RAM kontserte Peterburi mainekas Kapella-saalis, Armeenias (Vanadzori muusikakool, Jerevani Hatšaturjani nimeline kontsertsaal) ja Gruusias (Thbilisi konservatooriumi suur saal). Augustis esineti Belgia festivalil “Nuits des Choeurs”.
2015. aastal omistati Eesti Rahvusmeeskoorile ja Mikk Üleojale riiklik kultuuripreemia avalikkuse ette jõudnud väljapaistvate tööde eest.