JBF 2015

Jõhvi Balletifestival, 5.-10. mai 2015

T 5. mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja kino "Amadeus"
Festivali filmiprogramm: "Reis Itaaliasse"
Pilet: 3 €

K 6. mai kell 11.00 (eesti keeles) ja 12.15 (vene keeles) Jõhvi kontserdimaja kammersaal
Teatritund "Appi! Ooper!?"
Satute ebatavalisse ooperitundi, kus õpetajateks Vanemuise teatri ooperisolistid Merle Jalakas ja Jaan Willem Sibul. Saate teada, kuidas ooperit kuulata ning vaadata, räägitakse ooperimajast ja inimestest, kes seal töötavad. Näidatakse uhkeid kostüüme ning tragimad saavad ka rekvisiite lähedalt vaadata. Kõlavad katkendid Bizet’, Mozarti, Humperdincki, Lortzingu, Nielseni ja Händeli ooperitest.
Koostöös Vanemuise teatriga
Pilet 4 €K 6.mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja kino "Amadeus"
Festivali filmiprogramm: "Piirideta tants" ("Dancing across borders", 2010)
Pilet: 3 €

N 7. mai kell 18 Jõhvi kontserdimaja kino
"Amadeus"
Festivali filmiprogramm: "Tutu" ("Tutu much", 2010)
Pilet 3 €

N 7. mai kell 20 Jõhvi kontserdimaja kino "Amadeus"
Festivali filmiprogramm: "Balleti kool" ("Ballet High", 2009)
Pilet: 3 €

R 8. mai kell 18 Jõhvi kontserdimaja fuajee
Jõhvi Balletifetivali näituse avamine
Jack Devant, balletifotograaf
"Üritan talletada ilu hetke"
Jack Devant on kunstnikunimi. Tegu on eestlasest fotograafiga, kes leidis kutsumuse maailma parima balleti jäädvustamises. Jack Devant on pildistanud paljudes tuntud ooperiteatrites - Moskvas, Piiteris, Münchenis, Berliinis, Helsinkis, Roomas, New Yorkis aga ka Vilniuses, Riias ja Tallinnas, Estonia ooperiteatris. Üks varasemaid Jack Devant’i balletipildistamisi toimus just siinsamas, Jõhvi balletifestivalil.
Jack Devant on seadnud oma ülesandeks näidata tantsijaid nende parimast ja tugevamaist küljest. “Ma ei lisa fotodele oma kunstilist nägemust, talletan vaid ilu hetke” ütles ta hiljuti intervjuus Milano balletiblogile. Nagu on klassikaline ballett üle 270 aasta lihvitud juveel, on ka selle talletamisel vaja suurt austust, ettevaatlikust ja täpsust. Hea foto kaunistab tantsijat vääristab seda kaunist kunsti, ebaõnnestunud on aga tõrvatilk internetis. Tänane näitus on balleti säravast poolest. Siin on vaid priimabaleriinid ja esitantsijad juhtivatest ooperiteatritest. Järgmisel korral on Jack Devant lubanud panna kokku näituse lavatagusest elust ja harjutussaalidest

R 8. mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja
Balletto di Milano (Itaalia) külalisetendused:
“Šansoonid”
Muusika Édith Piaf, Charles Aznavour, Yves Montand, Jacques Brel
Koreograafia Adriana Mortelliti

"Õhtu Raveliga... Boolero"

Muusika: Maurice Ravel
Koregraafia: Adriana Mortelliti
Tantsulavastuse "Õhtu Raveliga... Bolero" aluseks on Maurice Raveli muusika, millest tantsuteatriga seostame eelkõige meditatiivset ning ülevat Bolerot. Kuid etendus kasutab ka teisi Raveli teosed, mis pole küll tantsijaid silmas pidades komponeeritud, kuid oma värskuses inspireerisid koreograaf Adriana Mortellitit. Kõlavad Raveli orkestrisüit "Daphnis ja Cloe", ülipopulaarne ja kaunis "Valss" ning vaieldamatult Raveli tuntuim teos, omaaegse priimabaleriini Ida Rubinsteini tarbeks loodud ning 1928. aastal Pariisi ooperiteatris esietendunud "Bolero".

Tantsuteatrit Balletto di Milano peetakse Itaalia tantsukultuuri suursaadikuks. Oma kõrge tasemega on ta rõõmustanud publikut terves maailmas. Milano balletiteatril on selja taga 30 aastat loometööd ja edukaid ülesastumisi nii Itaalias kui Inglismaa, Iirimaa, Šveitsi, Hispaania ja Saksamaa suurtel lavadel. Balletto di Milano oli esimene Itaalia tantsuteater, kes esines Moskva Suure teatri laval 1999. aastal.
Balletto di Milano sündis 1998. aastal, tunnustatud baleriini Carlo Pesta eestvedamisel. Aastate jooksul on tantsuteater lavale toonud arvukalt balletiklassikat, enim on publiku ja kriitikute heakskiidu pälvinud "Romeo ja Julia" ja "Tuhkatriinu" (koreograaf Giorgio Madia), "Chansons", "Soirèe Ravel...Bolèro" (koreograaf Adriana Mortelliti) ning "Pähklipureja" - andeka noore koreograafi Federico Veratti nägemuses. Balletto di Milano artistid on Itaalia tantsukoolide ja tantsuakadeemiate parimad kasvandikud. Balletitrupp on teinud koostööd tunnustatud kunstnike ja koreograafidega üle kogu maailma, kelle hulka kuuluvad Luciana Savignano, Carla Fracci, Oriella Dorella, Raffaele Paganini, Danys Ganio, Ruben Celiberti ning Grazia Galante.
Pilet 18 – 35 €

R 8. mai kell 21 Jõhvi kontserdimaja kohvik Mozart
Õhtu Itaalias. Kontsertetendus "Metsikud mezzod"
Metsosopranid Aule Urb, Ženja Hovsepian, Anna Dõtõna
Piia Paemurru (klaver)

Kontsert tutvustab ooperirepertuaari, keskendudes metsosoprani hääleliigile. Kõlavad kuulsad metsosopranile kirjutatud aariad, räägitakse lahti ooperite sisu ning tutvustatakse erinevate tegelaste hingeelu. Kontsertetendus on noorte metsosopranite sõpruskohtumine, kus teineteiselt ka mõõtu võetakse. Seepärast pole ette teada, kas õhtu lõpeb sõbralikus meeleolus või on oodata intrigeerivamat lõppakordi.
Pilet: 5 € (hind sisaldab klaasi veini)

L 9. mai kell 12 Festivalitelk Jõhvi kontserdimaja väljakul
Emadepäeva lillekimpude valmistamine
Tasuta

L 9. mai kell 16 Jõhvi kontserdimaja 3.korruse fuajee
Eesti disainerite moeshow ja loomingu müük – Tiina Talumees
Pilet 8 €

L 9. mai kell 18 Jõhvi kontserdimaja
Balletto di Milano (Itaalia) külalisetendus
“Viva Verdi”
Ballet kahes vaatuses
Muusika: Giuseppe Verdi
Koreograafia: Agnesen Omodei Salè, Federico Veratti
Stsenograafia: Daniela Grifoni maalid
Valguskunstnik: Lorenzo PagellaTantsuetendus "Viva Verdi" on loodud 2013 aastal, suure meistri Giuseppe Verdi 200. sünnaastapäevaks. Milano balletiteater võttis oma südameasjaks tuvustada Verdi ooperites leiduvaid tantsunumbreid. Lavastuse tantsunumbrite kaleidoskoop kasutab muusikat ooperitest "Aida", "Macbeth", "Traviata", "Attila", "Othello" ja "Sitsiilia verepulm".

Koreograaf Agnese Omodei Salè on tantsuartistina osalenud Milano la Scala, Arena di Verona ning Teatro Comunale Bologna lavastuses, osalenud balletietenduste salvestustel televisiooni tarbeks, paralleelselt tantsijakarjääriga täiendanud end nii Itaalias kui väljaspool kodumaad, osalenud Itaalia tantsukonkursside žürii töös ning andnud erialaseid seminare ja meistriklasse. Agnese Omodei Salè on töötanud ajakirja "Tutto Danza" peatoimetajana (1994- 1998) ning on alates 1998. aastast Balletto di Milano asedirektor ja peaballettmeister.
Federico Varatti on Balletto di Milano noor esitantsija ning koreograafi assistent. Varatti esimene lavastajatöö koduteatris oli publiku seas ülimenukaks osutunud "Petja ja hunt" (2012), järgnesid töö etenduste "Viva Verdi" ning "Pähklipureja" lavaletoomisel.
Piletid 18 – 35 €

L 9. mai kell 20 Festivalitelk Jõhvi kontserdimaja väljakul
"Cafe Italia" - õhtu elava muusika saatel
Vladimir Võssotski džässtrio: Vladimir Võssotski (klaver), Ara Yaralyan (kontrabass), Mihhail Nikitin (löökpillid)
(laudade broneerimine telefonil: 33 42000)
Tasuta

P 10.mai kell 14-17 Festivalitelk Jõhvi kontserdimaja väljakul
Kogupere töötuba "Me armastame balletti"
Tasuta

P 10. mai kell 17 Jõhvi kontserdimaja
Lastegala
Laval balletikoolide õpilased üle Eesti
Pilet: 8/5 €, perepilet 25 €