JBF 2014

Jõhvi balletifestival 2014


N 8. mai 2014 kell 19 Jõhvi kontserdimaja
"Raimonda"
Aleksander Glazunovi ballett kahes vaatuses
Tarass Ševtšenko nimeline Ukraina rahvuslik ooperi- ja balletiteaterAleksander Glazunovi balleti “Raimonda“ üliedukast esilinastusest 7. jaanuaril 1898 Peterburi Maria teatris, mille lavastas Marius Petipa, on möödas juba üle saja aasta. See maailmaklassika pärandisse kuuluv meistriteos ehib ka tänapäeval Euroopa juhtivate balletitruppide mängukavasid. Ukrainas lavastati “Raimondat“ esimest korda 1934. aastal Harkovis, Kiievis lavastati Aleksander Glazunovi balletti esimest korda 1946. aastal.
1974. aasta kevadel andsid “Raimondale“ mahuka ja värvika tõlgenduse silmapaistev ballettmeister Anatoli Šekera koostöös dirigendi O. Rjabovi ja novaatorliku lavakujundaja E. Lõsikuga. See koreograafiline lavaversioon 1974. aastal sai Ukraina kultuurielus silmapaistvaks sündmuseks. Kiievi lavastuses tulid A. Glazunovi ja M. Petipa meistriteose kvintessents eriti reljeefselt esile: teose põhituumaks on ustav ja tõeline armastus, moraalne kohusetruudus ning kõrged tunded. Lavateose keskpunktis on imeline neiu, kes on oma väljavalitu vastu vankumatult truu. Vaatemäng on väga pidulik, rõõmupakkuv ja elujaatav ning kõlab hümnina inimtunnete ilule.

R 9. mai 2014 kell 10.30 Jõhvi kontserdimaja kammersaal
"Paharet lumeveskis"
Koreograaf ja lavastaja Kersti Adamon
Pärnu Kunstide Maja Kersti Adamsoni Balletistuudio

Lasteetendus „Paharet lumeveskis“ valmis Edvard Griegi muusikale Ene- Maris Tali samanimelise lastelavastuse ainetel (ETV 1986).

R 9. mai 2014 kell 12 ja 17 Jõhvi kontserdimaja kammersaal
Dokumentaalfilm "Ballettmeister"
Stsenarist: Mai Murdmaa
Jõhvi balletifestivali külastas ka filmi produtsent Priit Vaher, kes enne "Ballettmeistri" linastust räägib filmi sünniloost.

R 9. mai 2014 kell 19 Jõhvi kontserdimaja
"Metsalaul"
Mihhailo Skorulski ballett kolmes vaatuses Lesja Ukrainka samanimelise draama ainetel
Tarass Ševtšenko nimeline Ukraina rahvuslik ooperi- ja balletiteaterTeatri mängukavas kuulub eriline koht ukraina helilooja Mihhail Skorulski (1887–1950) balletile “Metsalaul“, mis põhineb Lesja Ukrainka suurepärasel samanimelisel poeetilisel draamal. Näidendis põimuvad muinasjutulised imed ja allegooriad sügavate inimtunnetega. “Metsalaulus“ kannab filosoofilist põhiideed andekas ja heasüdamlik külapoiss Lukaš. Balletis ärkavad ellu mitmed metsamuinasjuttudest ja -müütidest tuntud mütoloogilised tegelased. Balleti libreto on kirjutanud helilooja tütar, ukraina teeneline näitleja ja baleriin Natalia Skorulskaja. “Metsalaul“ esietendus 1946. aastal Lesja Ukrainka 75. sünniaastapäevaks. Viimane balleti lavastus toimus 1991. aastal ning see püsib edukalt teatrite mängukavades ka tänapäeval. Just seda lavastust Jõhvi balletifestivalil esitletigi.

L 10. mai 2014 kell 16 Jõhvi kontserdimaja kammersaal
"Armastusega, Bess"
Vanemuise Teatri lavastus
Muusika: Philip Glass
Koreograaf-lavastaja: Marika Aidla
Osades:
Bess: HELENA MERZIN-TAMM (külalisena) ja RITA DOLGIHH
Kuninganna Mary ja Lettice Knollys: MARIA ENGEL
Leicesteri krahv: ANTHONY MALONEY
Essexi krahv: GEORGE WILLÉ-WILLIAMSLavastus „Armastusega, Bess“ ühendab draamat ja tantsu ning põhineb kuninganna Elisabeth I eluloolistel faktidel. Kuidas olla korraga naine, valitseja, naisvalitseja? Kuidagi ei pääse mööda ka Shakespeare’i sonettidest.

L 10. mai 2014 kell 18 Jõhvi kontserdimaja
Balletiõhtu
I Bizet/Štšedrin “Carmen-süit”
II Galakontsert

Laval on Eesti balletiteatrite ja Tarass Ševtšenko nimelise Ukraina rahvusliku ooperi- ja balletiteatri solistid

“Carmen-süit”
Muusika: Georges Bizet, Rodion Štšedrin
Ballettmeistrid-lavastajad: Azari Plissetski, Aleksander Plissetski
Ühevaatuseline ballett “Carmen-süit” (koreograafia Alberto Alonso) põhineb Prosper Mérimée samanimelisel novellil ning on loodud priimabaleriini Maia Plissetskaja jaoks. “Carmen-süit” esietendus 1973. aastal Kiievis. Lavastajad Aleksander Plissetski ja Azari Plissetski võtsid aluseks Alberto Alonso koreograafia ning lõid oma interpreteeringu, mis erines oluliselt Moskva etendusest. Ka tänapäeval on ühevaatuseline “Carmen-süit” publiku seas väga populaarne ning püsib siiani Tarass Ševtšenko nimelise Ukraina rahvusliku ooperi- ja balletiteatri mängukavas.

P 11. mai 2014 kell 18 Jõhvi kontserdimaja
Lastegala
Kunstiline juht Dmitri Hartšenko:
"Gala kava kokkupanemisel lähtun eelkõige eesmärgist leida sel aastal valminud numbritele ja tervele kontserdile sisulist telge. Kui 2013. aastal valminud kontsert- etenduse siduvaks lüliks oli Andrei Petrovi balleti „Maailma loomine“ suurepärane muusika ja sellele lavastatud vahenumbrid, siis sellel aastal otsustasin siduda esitatavaid balleti- ja tantsunumbreid piiritu kujutava kunsti pärandiga, teha erinevatest ajastutest pärinevaid maale, skulptuure elavaks, liikuvaks, tantsivaks."

Laval on enam kui 200 last erinevatest Eesti balletikoolidest -ja stuudiotest:
Kersti Adamsoni Balletistuudio Pärnust, Tallinna Balletikool , Eesti Tantsuagentuuri Tantsukool Tallinnast , Balletistuudio Etüüd Sillamäelt
Noor Ballett Fouetté Tallinnast, Balletistuudio Luikede Lend Tallinnast , Vanemuise Tantsu-ja Balletikool Tartust, Ida Tantsukool Tartust, Muusika- ja Kunstikooli Kaur balletiklass Rakverest , Zita Errsi balletistuudio Riiast, Tantsukollektiiv Radost Kohtla-Järvelt , Tantsukollektiiv Rütm Kohtla-Järvelt