JBF 2013

Jõhvi Balletifestival 2013


Kolmapäev 8. mai kell 17 Rakvere Art Café
Näituse avamine: Ülo Vilimaa lavatööde fotonäitus

Reede 10.mai kell 13 Jõhvi kontserdimaja kammersaal
“Kuldvõtmekese lugu”
Tantsulavastus lastele
Lavastaja, kujundus ja koreograafia: Mare Tommingas
Muusikaline kujundus: Mare Tommingas, Julia Litvinenko
Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli noored tantsijad, Aivar Kallaste (Teater Vanemuine)Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õppekava algab mudilas- ja ettevalmistusklassidega. Kaheksa järgneva aasta jooksul lisanduvad klassikalise tantsu treeningutele järg-järgult ajalooline tants, karakter- modern- ja paaristants. Populaarsed on ka balletitrennid täiskasvanutele. Koolil on tihe koostöö Vanemuise teatriga, mille lavalaudelt on läbi käinud nii mitmedki kooli balletilavastused. Veebruaris 2013 esietendus koostöös Vanemuise teatriga laste tantsulavastus "Kuldvõtmekese lugu" kooli nooremate õpilaste osavõtul. Kooli vilistlastest on sirgunud Vanemuise teatri juhtiv balletisolist Julia Litvinenko.

Reede 10.mai kell 18 Jõhvi kontserdimaja
Näituse “Eesti = ballett” avamine

Näitusel on esindatud Eesti tuntumad koreograafid-lavastajad läbi aegade: Rahel Olbrei, Ida Urbel, Ülo Vilimaa, Mai Murdmaa ning armastatud baleriinid-tantsijad: Helmi Puur, Tiiu Randviir, Juta Lehiste, Jelena Poznjak-Kõlar, Kaie Kõrb, Aivar Kallaste jt. Väljapanek sisaldab balletiteemalisi kunstiteosteoseid, balletikostüüme, balletilavastuste ülesvõtteid ning saab kuulata balletimuusikat.
Näituse kuraator on Kirsten Simmo, kunstnik Andra Aaloe.

Reede 10.mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja
“Romeo Ja Julia”
Koreograafiline fantaasia kolmes vaatuses
Muusika: Sergei Prokofjev
Lavastus ja koreograafia William Shakespeare samanimelise draama ning Sergei Prokofjevi stsenograafia ainetel: Natalja Kassatkina, Vladimir Vassiljov
Moskva Riikliku Akadeemilise Klassikalise Balleti Teatri etendusMoskva Klassikaline Ballett – just sellise nime all tuntakse maailmas balletitruppi, mis kannab Moskva Riikliku Akadeemilise Klassikalise Balleti Teatri nime. Balletitrupp loodi Igor Moissejevi kunstilisel juhtimisel 1966. aastal NSVL kultuuriministeeriumi poolt. 1977. aastal asus teatri kunstilise juhi kohale Vladimir Vassiljov ning peaballettmeistrina tööle Natalja Kassatkina. Moskva Klassikaline Ballet on andnud omanäolise repertuaariga külalisetendusi enam kui 200 Vene Föderatsiooni linnas ning 30 välisriigis, kokku viiel kontinendil. Kassatkina ja Vassiljovi kunstilisel juhtimisel on teatrtrupist võrsunud terve plejaad maailmatasemel klassikalise balleti artiste. Nende seas Irek Muhamedov (Covent Garden, London), Galina Stepanenko (Moskva Suur Teater), Vladimir Malahhov (Saksa Riigiballeti kunstiline juht, Berliin) jpt.
Nii kaasaegsete tantsulavastuste loojad kui klassikalise repertuaari taastajad Natalja Kassatkina ja Vladimir Vassiljov on Moskva ainsa balletivallas tegutseva autoriteatri rajajad. Väljaspool koduteatrit (23 originaalballetti) on koreograafide paar lavastanud ka Moskva Suures Teatris (kolm balletti, üks ooper), Peterburi Maria Teatris ( 2 balletti, 2 ooperit) ning teistes Vene Föderatsiooni ning maailma tantsuteatrites.

Laupäev 11.mai kell 13 ja 18 Jõhvi kontserdimaja
Petrov “Maailma loomine”
Ballett kahes vaatuses
Muusika: Andrei Petrov
Libreto, koreograafia ja lavastus: Natalja Kassatkina, Vladimir Vassiljov
Moskva Riikliku Akadeemilise Klassikalise Balleti Teatri etendusBalletilavastus “Maailma loomine” sündis Moskva helilooja Andrei Petrovi ning Peterburi koreograafide Natalja Kassatkina ning Vladimir Vassiljovi koostöös. Loovmeeskonnd seadis enesele ülesandeks leida lavastuskeeles kompromiss, mida naudiksid ühtviisi nii religioosse taustaga kui ka sellest mitte niiväga hooliv publik. “Maailma loomine” on jutustus inimkonna igavesest noorusest, armastusest ning selle läbi kasvamisest, inimesele omasest teadmistejanust ning meile kõigile nii tuttavast hea ja kurja vahelisest võitlusest.

Laupäev 11.mai kell 16 Jõhvi kontserdimaja
Tallinna Balletikooli talendiotsing (lahtine näidistund)

Laupäev 11.mai kell 17 Jõhvi kontserdimaja
Autogrammitund: Moskva Riiklik Akadeemiline Klassikalise Balleti Teater

Pühapäev 12.mai kell 18 Jõhvi kontserdimaja

Laste balletigala
Kunstiline juht Dmitri Hartšenko