Uudised & info

ERR Jõhvi balletifestival tõi kokku Arvo Pärdi ja koreograaf Nacho Duato

Igal aastal on Jõhvi balletifestivalil esinenud maailmanimed. Seekord said kokku tänapäeva kuulsaim eestlane Arvo Pärt ja üks maailmakuulsamaid tantsijaid ja koreograafe Nacho Duato.
Pärdi muusikat on ballettides kasutatud palju, helilooja ise pole balletimuusikat kirjutanud ja ainus katsegi kukkus läbi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Estonia teater sõlmis minuga lepingu. Nad maksid mulle isegi avansi kätte ja siis, kui ma istusin klaveri taha ükskord, et hakata seda teost kirjutama, ma tundsin, et olen täiesti tühi, et mul ei ole mitte midagi ütelda ja ma pidin ära ütlema sellest tööst, pidin avansi tagasi maksma," meenutas Pärt.

Nacho Duato on Pärdi muusikat kasutanud väga suure pieteeditundega. "Teie muusika meeldib kõigile koreograafidele. Ma olen kasutanud kolme teost, aga see on nii vaimne, et ma ei leia sõnu. Ma ei taha seda oma pesemata kätega puudutada. Mul on selle vastu suur austus," rääkis koreograaf.

Kõikidel kunstnikel on midagi ühist, seetõttu ongi võimalik üksteise loomingut kasutada. "Kui helilooja hakkab mingit teost kujundama, siis ta teeb sellise hingeliigutuse. Selline hingeliigutus on dirigendi juures, selline hingeliigutus on maalril, kui ta võtab pintsli kätte ja tantsijal. Nii et meil on ühine nimetaja olemas. See tuleb ainult avada," selgitas Pärt.

Jõhvi balletifestival on kujunenud Ida-Euroopa suurimaks tantsusündmuseks.