2010 - 2013

 Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendiumi pälvijad aastatel 2010 - 2013


Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendiumi annavad välja Viru Keemia Grupp (VKG), Jõhvi Kontserdimaja (JKM), Jõhvi Vallavalitsus ning Tallinnfilm. Stipendiumi algatajad soovivad ühiselt hoida Ida-Virumaalt pärit filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisa (1925-2007) mälestust. Stipendiumi eesmärk on toetada noori filmitegijaid, kes on oma senises loomingus kasutanud Ida-Virumaad, ning innustada noori filmitegijaid avastama ja jäädvustama kohalikku mitmekesisust. Stipendiumi, mis on ainuke Eesti filmistipendium, suuruseks on 2 500 eurot.

2013. aastal sai neljanda Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija stipendiumi Mart Saar, kes on režissööri ja stsenaristi Matti Ijäse telemängufilmi "Puolin ja toisin" tootmisjuht ja võtteplatside administraator.

Ilmar Raag: "Mart Saar on tõesti eesti kino kaamera taha jäävaks tõeliseks tugisambaks. Täiesti möödapääsmatu mees, kelle headust tunnevad juba täna paljud filmigrupid."

Austusavaldusena Virumaalt pärit filmimehele püstitati Jõhvi kontserdimaja juurde Kaljo Kiisa pronkskuju, kes tervitab nüüdsest kõiki kontserdimajja saabujaid. Skulptuuri autorid on Aivar Simson ja Paul Mänd.


14. märtsil 2012 a. anti Jõhvi kontserdimajas üle Kaljo Kiisa nimeline noore filmitegija stipendium noorele andekale režissöörile Anna Hintsile. 2500euro suurust stipendiumi, mis on ainus regionaalne filmistipendium Eestis, anti välja kolmandat korda.

Kaljo Kiisa stipendiumi žürii liikme, Kaljo Kiisa õpilase ning Balti filmi- ja meediakooli (BFM) õppejõu Tiina Loki sõnul on Anna Hints, kes lõpetab tänavu BFMi bakalaureuse astme, vaieldamatult üks andekamaid lõpetajaid.

Värske Kaljo Kiisa noore filmitegija stipendiaat meenutas oma eelmist filmi, lühimängufilmi "Vaba maa", mille võtted toimusid Kiviõli eri paigus ja mis oligi tema esimene kokkupuude Ida-Virumaaga.

Ida-Virumaal ütleb Hints end leidvat ehedust, mida kohtab ka mujal Ida-Euroopas - "see on midagi sõnul kirjeldamatut, aga selle tunneb ära lõhnast". Ida-Viru inimesed on Hintsi sõnul vahetud - nagu ka võrokesed ja teised õiged idaeurooplased -, mitte nagu pealinnas, kuhu läänelik steriilsus on jõudnud oma haarmeid ajada. "Mind huvitab see, mis on pealispinna all, inimeste sees, mitte nägu, mida me teeme. Ida-Virus on väga palju sellist, mida tasub avastada. Ma alles avastangi teda, aga juba praegu on selge, et siin on rikkust: ajalugu, põimunud saatusi ja rahvaid," rääkis Hints.


2011. aasta noore filmitegija stipendiumi laureaadiks sai noor režissöör Martti Helde koos loomingulise meeskonnaga filmide eest "Risttuules" (Allfilm) ja "Külm on".  JKM ja Jõhvi vallavalitsuse eripreemia sai Kristiina Davidjants Eesti filmiajaloo talletamise eest filmiga „Nipernaadit otsimas“.

Esimese, 2010. aastal välja antud noore filmitegija stipendiumi laureaadiks sai Liis Nimik dokumentaaliga "Helene elukool". Eesti Kultuurkapitali eripreemia sai produtsent Katrin Kissa.